روش یاداشت‌ برداری کرنل چگونه است؟

در این مقاله قصد داریم تعریف روش یادداشت برداری کلی را توضیح دهیم تا با مفهوم یادداشت برداری اشنا شوید. در مقالات بعدی مسیربرتر مرحله به مرحله روش یادداشت برداری را برای شما ارائه میکنیم.

روش های یادداشت برداری
روش های یادداشت برداری

تعریف کلی روش های یادداشت برداری

روش یادداشت برداری کرنل در دهه‌ ی۱۹۵۰توسط والتِرپاوک (Walter Pauk)، از اساتید دانشگاه کُرنِل و نویسنده‌ ی کتاب پرفروش چطور در کالج درس بخوانیم، طراحی شد. روش کرنل به دانش‌آموزان کمک می‌کند مطالبی را که در کلاس آموزش می‌بینند، به شکل اصولی یادداشت، تحلیل، جمع‌بندی و بازنگری کنند.

این روش به عنوان یکی از کارآمدترین روش‌ یادداشت‌ برداری شناخته شده است. در زیر شمارو با این نوع روش یادداشت برداری بیشتر اشنا خواهیم کرد.

برای شروع روش یادداشت برداری کرنل

باید در این نوع روش یادداشت برداری یا بهتره بگم نوت برداری کرنل برگه‌ ی یادداشت‌ خودتان را به سه قسمت تقسیم کنید. د زیر به معرفی سه قسمت خواهیم پرداخت.

روش یادداشت برداری در طول کلاس به روش کرنل

نکات مهم را در ستون سمت راستی که بزرگ‌ تر است، بنویسید. این ستون به یادداشت مهم‌ ترین نکات درس اختصاص دارد، پس فقط نکات اصلی و جزئیات کلیدی مربوطه را بنویسید. همچنین تا حد امکان از نمادها، علائم اختصاری و جملات کوتاه استفاده کنید که در ذهن خودتون جای بگیره.

حداکثر یک روز فرصت دارید کلمات کلیدی و پرسش‌های درس را درستون سمت چپ وارد کنید. کلمات کلیدی در هنگام مرور یادداشت‌ ها به دردتان میخورند. خلاصه‌ی درس را نیز در ستون پایینی یادداشت کنید. در این قسمت ، از مجموعه‌ی نکاتی که یادداشت کرده‌اید،

یک جمعبندی مختصر در حدود حداکثر ۷ جمله بنویسید. به کمک این جمع‌بندی می‌توانید نکات اصلی درس را راحتتر اولویت‌ بندی کنید.

"<yoastmark

یادداشت برداری در هنگام مطالعه‌ 

یادداشت برداری که تهیه کرده‌ اید، هنگام مطالعه دستتان را روی قسمت نکات مهم بگذارید و سعی کنید نکاتی را که در این قسمت یادداشت کرده‌ اید، از روی نگاه کردن به اطلاعات ستون سمتچپ به خاطر بیاورید.

این شیوه‌ی یادگیری نه تنها کمکتان می‌کند نکات مهم درس را راحت‌ تر به خاطر بسپارید، بلکه باعث می‌شود بهاهمیت هر نکته نیز پی ببرید و ان ها را بیشتر در ذهنتان نگه دارید تا به مرحله ی تثبیت برسه.

روش یادداشت برداری در مرحله‌ی آخر

در مرحله ی اخر از یادداشتی که جمع اوری کردید شما می بایست چند لحظه‌ ای روی یادداشتتون تأمل کنید. به جای حفظ کردن طوطی‌ وار، از خودتان بپرسید که مثلا «چرا فلان نکته درخور توجه است؟» 

یا  «چطور می‌توانم بین مطلب جدیدی که یاد گرفته‌ام با دانسته‌هایی که از قبل داشتم، ارتباط برقرار کنم؟»

با پاسخ به این قبیل پرسش‌ها، مطلب جدیدی که فراگرفته‌اید به معنای واقعی درونی می‌شود و در ذهن‌تان می‌نشیند. البته پیشنهاد میکنم از روش های مشاوره ای مسیربرتر استفاده کنید تا در این مرحله به مشکل نخورید.

روش کُرنِل در اصل برای دانش‌آموزان و دانشجویان طراحی شده است

این روش بیشتر برای کسانی که در حال تحصیل هستند طراحی شده تا بهتر بتوانند توضیحات شفاهی ارائه شدهدر کلاس را یادداشت کنند، اما این روش در خارج از محیط آموزشی کلاس نیز کاربرد دارد.مثلا می‌توانید از همین روش در یادداشت‌ برداری از روی کتاب، فیلم و اسلاید نیز بهره ببرید.

تذکر: در صورتی که هدف‌ تان فقط حفظ کردن خط به خط اطلاعات است و نیازی به تحلیل و درک عمیق مطالب ندارید، توصیه می‌شود از روش‌ کُرنِل استفاده نکنید. این روش اگرچه سرآمد روش‌های یادداشت‌ برداری است، فقط زمانی واقعا به دردتان خواهد خورد که به تحلیل و جمع‌بندی اطلاعات نیاز داشته باشید.

                                                           همراه مسیربرتر بهترین باشید (:

برای دریافت برنامه ریزی ویژه مسیربرتر همراه با شیوه های رتبه های برتر از دهم تا کنکور با شماره ۰۹۱۹۸۲۸۷۲۰۸ در ارتباط باشید.

آکادمی آموزشی مسیر برتر
دیدگاه کاربران
 • مبینا اهواز 13 اکتبر 2019

  عالیییی(:

 • سارا یعقوبی 22 جولای 2019

  ممنونم از سایت و مقاله های عالیتون ، خیلی خوشحالم که تو زمینه کنکور و موفقیت برنامه ریزی خیلی ها هستند که مارو کمک کنند بدون هیچ چشم داشتی.😍😍😍🥰🥰🥰 سارا هستم از مازندارن تراز ۸۱۰۰ قلم چی رشته تجربی

  • مسیر برتر 22 جولای 2019

   نظر لطف شماست. موفق باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *